You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polish-goods.pl/includes/menu.inc).

Okno oryginalnie ozdobione

on Dec 21, 2022
Słyszeliście Państwo, że kiedyś w Anglii i Szkocji otwory okienne specjalnie zamurowywano, aby uniknąć ”podatku okiennego”? Dopiero kiedy w 1851 roku podatek zlikwidowano, Anglicy postanowili je na nowo stawiać i upiększać. Tym sposobem, aby zwiększyć ilość wpadającego światła, w XIX wieku pojawiły się wiktoriańskie okna wykuszowe. Znajdowały się przy nich ławeczki, które były idealnym miejscem, aby usiąść i patrzeć na widoki.

duże okna
Author: Public domain: Use these pix for any purpose
Source: http://www.flickr.com
Nie bez przyczyny używa się powiedzenia „okno na świat”. Przecież pierwszą czynnością, jaką zwykle robimy po otwarciu oczu, jest zerknięcie na widok za oknem. Ale od tego w jakim humorze rozpoczniemy dzień zależy nie tylko dobry kadr za oknem, ale i dekoracja okna.

W sklepach możemy nabyć wiele elementów, które przydadzą się do aranżacji okien. Niech naszej uwadze nie ujdą akcesoria, np. szykowne chwosty itp., które dodadzą każdemu oknu niezwykłego uroku. Zwracającą uwagę dekoracją może także być zawieszka na okno. To może być misternie zrobiony na szydełku, wykrochmalony motyl, szklane (zobacz szklane włączniki światła) koraliki, które pięknie przepuszczają światło lub papierowa wycinanka. Wiosna jest taka inspirująca!
Tendencji i stylów w ozdabianiu okien jest wiele, dlatego trzeba nieco się zastanowić zanim zdecydujemy się na któryś wariant. Im większe okna, tym ich dekoracja bardziej zaważy na wystroju całego pomieszczenia. Firanki mogą być gładkie lub z wzorem. Gdy pokój nie jest wystarczająco doświetlony, skoncentrujmy się na firankach bardziej delikatnych czyli wpuszczających do wnętrza więcej światła. Można je ciekawie układać dostosowując do dostępnego miejsca, indywidualnych upodobań i co ważne ilości światła wpadającego do pokoju.

okna
Author: Carodean Road Designs
Source: http://www.flickr.com
W momencie kupna zasłon sugerujmy się własnym gustem. Dobierzmy je kolorystycznie do wnętrza, aby całość perfekcyjnie się komponowała. Natchnienia do zmian szukajmy w sieci i gazetach poświęconym urządzaniu wnętrz.
Nareszcie do naszych drzwi zapukała wiosna. Przyszła więc pora na wiosenne aranżacje. Pożegnajmy się z szarością panującą w mieszkaniach i wprowadzamy do nich świeży powiew wiosny. Zacznijmy od okien.